Izrael v době svátků

V Izraeli se lidé nedělí na věřící a nevěřící jako v Čechách. Lidí, kteří nevěří, je v Izraeli zhruba sedm procent a jsou to spíše agnostici – přesněji řečeno lidé, kteří se nehlásí k žádné církvi. V zemi, která je nábožensky tak aktivní jako Izrael, je těžké být úplný ateista. Izrael má 9 milionů obyvatel, z toho 7 milionů Židů a 2 miliony Arabů, převážně muslimů. Křesťanů je mezi Palestinci 150–200 tisíc. Na ty se především v křesťanských kruzích rádo zapomíná – s láskou ke starozákonním bratrům čeští křesťané zapomínají, že jsou tam z obou stran utlačovaní arabští bratři.
Zápisník

U srbských hranic

Pán mi dal opět občerstvující verš z 16. kapitoly Přísloví, 33. verš: „Do klínu umítán bývá los, ale od Hospodina všecko řízení Jeho.“ Ano, jsem v rukou Božích, a proto se nebudu báti, ani v střelách nepřátelských a nikde. Nikde. Po obědě se začalo mračit a nastal chlad, a my se těšíme na lehčí pochod. Je potřebí velice, aby ten dusivý prach, jehož leží na silnici skorem na 5 cm, byl trochu svlažen a my ho nemuseli dýchat.
Válečný deník

Zdražování

Obrovský nárůst cen energií po pádu několika dodavatelů se promítá do inflace a razantního zdražování v dalších oblastech. Jak tuto změnu prožíváte vy? Jakou roli v tom hraje vaše víra?
Diskuse

Ježíš byl v ulicích

Teplická ulice v Děčíně měří podle mapy 11,5 kilometru, takže najít na ní budovu, ve které sídlí stanice Církve bratrské, GPS nezvládla ani napodruhé a byla nutná navigace seshora. Přes místní spojku – vikáře Marka Valdu.
Reportáže

Skrytá dramata - Domácí násilí je hřích

Před časem mě šokoval statistický údaj ze Spojených států, který potvrzoval, že největším zdravotním problémem amerických žen je domácí násilí. Podle statistiky jsou tam čtyři miliony žen tlučeny svými manžely. To je číslo, které je prokázáno, a můžeme ještě uvažovat o případech, které nejsou zdokumentovány. Nepochybně je v církvi takové procento nižší, ale k domácímu násilí dochází leckde i mezi věřícími.
Téma

Batalion

Ve čtvrtek pak jsem se oblékl do vojenských šatů a odpoledne celý I. batalion šel do Čáslavi pro pušky. Překvapil nás ale takový déšť, že jsme rozmokli do kůže. Že ale bylo teplo, nebylo to nepříjemné.
Válečný deník

Zranitelná místa mužské duše

Domácí násilí je zpravidla ztotožňováno s násilím na ženách. Statistiky ukazují, že je to do značné míry oprávněné. Více než 80–90 % klientů specializovaných center, která se problematikou násilí zabývají, jsou právě ženy. Nevíme ale, jestli toto číslo skutečně přesně odráží poměr mezi muži a ženami. Obecně platí, že psychologické služby častěji vyhledají ženy. Mužům pravděpodobně více brání stud a pocit, že jsou slaboši, pokud nedokáží svůj problém vyřešit sami. O to více to může platit v případě domácího násilí, kdy je muž obětí. Strach, že ho okolí označí za „podpantofláka“, pokud přizná, že ho jeho partnerka tyranizuje, vede k tomu, že se spíše uzavírá do sebe a problém neřeší.
Téma

Dvojí vězení

Domácí násilí se vyskytuje napříč celou společností – jak v rodinách sociálně slabých, tak v rodinách dobře situovaných, u lidí se základním vzděláním, stejně jako mezi vysokoškoláky.
Téma

Domácí násilí v církvi - Jádrem jsou nefunkční vztahy

Domácí násilí spadá pod hlavičku zneužití moci. Moc pochází od Boha a musí být užívána podle jeho vůle v poddanosti jemu. Jinak se stává nebezpečným nástrojem. V našem padlém světě však každá moc může být zneužita, je-li užívána pro vlastní prospěch bez ohledu na Boží přikázání. Protože Bůh je zastáncem slabých, bude Bůh soudit jakékoli takové zneužití. Jakákoli svévolná nadvláda je v přímém protikladu k Ježíšovu příkladu. Cokoli méně, už ani nemluvě o fyzickém nebo psychickém násilí, je pošpiněním Ježíšova příkladu a zneužitím moci.

Je smutnou skutečností, že se domácí násilí nevyhýbá ani křesťanským rodinám. Je to něco, co každého Ježíšova následovníka musí plnit zármutkem.

Téma

Očkování

Očkování proti covidu-19: ano, nebo ne? Lze v tomto tématu najít společnou řeč?
Diskuse

Děti

Bůh je jedinou motivací nevzít si život. Ale bolest je k neunesení.
Svědectví

Mobilizace

Ležel na půdě jednoho starého domu mezi věcmi, na které celá léta, spíše desetiletí nikdo nesáhl. Zapomenutý, zaprášený, tichý. Víc než stoletý svědek jedné války a jedné hluboké a pevné víry. Deník. „Pane, buď mojí silou,“ píše se v něm. Josef Šťastný z Vickovic, syn kazatele Jana Šťastného, mladý otec dvou dětí, člen Svobodné reformované církve (dnešní Církve bratrské), naplnil jeho stránky každodenním svědectvím o prvních měsících války. Té, o které si všichni vojáci na frontě i jejich rodiny daleko od nich mysleli, že skončí do Vánoc. Války, která nejenže do Vánoc neskončila, ale později dostala název velká – a ještě později, když se rozhořel další, ještě horší válečný konflikt podobných rozměrů, se do historie zapsala jako první světová. Války, která na čtyři roky vzala rodinám 70 milionů otců a synů, z nichž 10 milionů už se nikdy nevrátilo. Stránky deníku však přináší svědectví nejen o době velkého utrpení, ale i velké Boží síly. Jsou svědectví, která by neměla zůstat tichá. Toto je jedno z nich. Z originálního rukopisu ho pro časopis Brána přepsali potomci rodiny Šťastných.
Válečný deník