Moc sebenaplňujícího se proroctví

Na konci šedesátých let minulého století pojmenovali a popsali Robert Rosenthal a Lenor Jacobson zvláštní jev. Vedl je k tomu objev, který učinili v experimentu na jedné základní škole. Ve stručnosti: Žákům rozdali testy a učitelům řekli, že se jedná o testy IQ a studijních předpokladů. Pak vybrali průměrné žáky, ale jejich učitelům řekli, že se jedná o žáky nadprůměrné. Učitelé k nim najednou začali přistupovat jinak – věnovali jim více pozornosti, povzbuzovali je, často je chválili. Toto chování vyvolalo v daných žácích sebedůvěru, dodalo jim motivaci – a následně opravdu vedlo k tomu, že začali dosahovat nadprůměrných výsledků. Princip sebenaplňujícího se proroctví, tzv. Pygmalion efekt, platí u lidí všeobecně – vyskytuje se i na pracovišti a v jiných kolektivech nezávisle na věku.
Téma

Slovo za časů internetu

Kdykoliv se objeví nová technologie, pokulhává za ní gramotnost. Lidem chvíli trvá, než se naučí s danou novinkou žít. A někdy je ta chvíle dlouhá. Zpravidla se totiž projeví nejdřív přínos nových technologií, až později jejich slabiny, úskalí a nebezpečí.
Téma

Tajuplná moc slova

Žijeme v informačním a mediálním věku. Od rána do večera na nás dorážejí údaje, pozvánky, nabídky a slogany. Protože jsme vystaveni vodopádu vět, přikládáme jejich slovům čím dál menší váhu. Jako by stále někdo všude kolem chrlil chuchvalce slov. Aby získal voličský hlas. Aby prodal podezřelý výrobek, politické přesvědčení nebo mystickou vizi. Aby vymámil z lidí členské příspěvky.
Téma

Zapomínáme, ale nejsme zapomenuti

Jan 14,16–18: ...já požádám Otce a on vám dá jiného Přímluvce, aby byl s vámi navěky – Ducha pravdy, kterého svět nemůže přijmout, poněvadž ho nevidí ani nezná. Vy jej znáte, neboť s vámi zůstává a ve vás bude. Nezanechám vás osiřelé, přijdu k vám.
Slovo

Nechci život v kostýmu

Některá setkání vyvstanou náhle, naprosto neočekávaně a zanechají v člověku nepopsatelný a neuchopitelný pocit. Pocit, který jsem již někdy prožila a stále ve mně žije. Tak tomu bylo v případě Ondřeje, který mne potkal při terénní práci na okraji lesa, kde se shromažďuje mládež a kde tráví volný čas. Většina mladých lidí z této vrstevnické party je závislá na drogách, alkoholu a předává svůj životní styl mladší generaci. Ondřeje jsem si všimla ihned. Nezapadal a tiše pozoroval okolí. Pár týdnů jsme se vzájemně pozorovali, Ondřej nekomunikoval a neúčastnil se rozhovorů. Ptala jsem se sebe sama, proč tam asi je a odkud přichází.
Svědectví