Jak chráníte své děti před predátory na internetu?
Jolana Kupilíková, CB Praha 1, maminka tří dětí
Když mi byla položena tato otázka, mojí první reakcí bylo, že to moc neřešíme. Myslela jsem to tak, že zatím nemáme žádné mobilní aplikace, kterými bychom děti nebo jejich činnosti na internetu sledovali. Nemáme v počítači nainstalovaný časovač, aby se sám vypnul, ani blokaci některých internetových stránek. Každopádně problematiku dětí a internetu řešíme, jen zatím trochu jiným způsobem.
Víme, že v dnešní době může být internet pro děti dobrým pomocníkem (třeba při studiu), ale zároveň je i velkým nebezpečím. Samozřejmě je chceme chránit před nástrahami, které internet přináší. Snažíme se tak děti naučit internet správně využívat, aby jim byl dobrým pomocníkem a ne zlým pánem.
Máme děti ve věku od 7 do 12 let. Sociální sítě zatím nepoužívají. Mají své mobily, ale bez datového tarifu. Nechceme, aby měly neomezený přístup k internetu. Na internet pak mohou pouze tam, kde je přístup k wi-fi. To je v podstatě jen doma, protože se sami zatím moc nepohybují na místech s wi-fi, kde bychom neměli přehled, na co se na internetu dívají či co tam hledají. Povolujeme jim internet na omezenou dobu, zhruba půl hodiny denně. Díky tomu, že odpoledne bývám doma, mám možnost zkontrolovat, co na internetu sledují. Je nám ale jasné, že všechno pod kontrolou mít nemůžeme. Snažíme se s dětmi hodně mluvit o různých nebezpečích, se kterými se na internetu mohou setkat. Hledáme věci na internetu společně s nimi a ukazujeme jim, jak s internetem pracovat. Nabádáme je, aby nikomu neposílaly žádné fotky ani videa (sebe ani nikoho jiného) a nekomunikovaly s nikým cizím, a to nejen přes mobil.
Kéž je nám Bůh milostiv a chrání naše děti od všeho zlého!
Karolína Novotná, CB Praha 1, 12 let
Moji rodiče sledují, co se mi děje na mobilu přes aplikace. Stále mě poučují o tom, co o sobě můžu psát a nepsat na sociálních sítích. Například fotky a videa smím sdílet po domluvě s rodiči a pouze s vybranými přáteli. Mezi přáteli na sociálních sítích (mám WhatsApp, Messenger, Tik Tok) jsou jen ti, které znám osobně. Nesdílím s nimi žádné fotky nebo videa, která jsou trapná (nebo intimní). Když si nejsem jistá, zeptám se někoho, kdo to může posoudit, nebo ví, co by bylo správné, myslím tím rodiče a přátele. Bojím se, že někdo zveřejní něco o mně, co by se mi nelíbilo. Ani já to nedělám.
Heslo na wifinu doma neznám. Vždy, když ji chci zapnout, mamka nebo taťka nejdřív napíšou heslo, přihlásí mě, a pak když řeknou, že se mám odhlásit, tak se s malým protestem odhlásím. Občas se mi potají podaří ji nechat zapnutou více dnů (jednou i pět). Teď už si dávají pozor.
Když si chci nahrát do telefonu novou aplikaci, musí mi to dovolit tatínek přes aplikaci Family Link. Heslo na mobil měním pouze po domluvě s rodiči. Tím myslím, že moje heslo na můj mobil vědí a kontrolují obsah mého telefonu. Kontrolují, s kým si píšu a co si spolu píšeme. Sice to nemám moc ráda, když vědí, co si mezi sebou s přáteli povídáme, ale vím, že co dám na sociální sítě, je vlastně veřejné. Nezveřejňuju žádné intimní fotky nebo s vulgárním obsahem.
Stalo se mi, že když jsem byla moc dlouho na sociálních sítích nebo měla nepovoleně zapnutou wi-fi, tak mi rodiče zabavili mobil. Jednou to bylo dokonce na více než dva měsíce. Přitom jsem zjistila, že nejsem ani tolik závislá, jak si doma o mě myslí. Táta mi ho pak vrátil na konci školního roku po vysvědčení.
Dana Jirmanová, CB Náchod, maminka pěti dětí
V této chvíli jsou ve věku 11 až 15 let dvě z našich pěti dětí. Jsou to krásné a jemné slečny, takže důvodů k jejich ochraně je spousta. Jako rodiče vidíme základ jejich ochrany v budování důvěry mezi námi, v prokazování lásky a úcty dětem, aby ony měly úctu samy k sobě. Snažíme se otevřeně mluvit o nebezpečí sociálních sítí i o „pohybování se“ na internetu. Vedeme je k tomu, aby si střežily své soukromí, jak informace o sobě, tak fotografie, což asi není problém, pokud se dítě cítí milováno a prožívá, že má hodnotu. Nemá potřebu se zalíbit komukoliv, nepodřizuje se snadno cizímu vlivu. Vedeme je k víře v Pána Boha, k přijetí jeho hodnot a k rozhodování podle Božího slova. Učíme je, že je bude ovládat a strhávat to, čemu budou naslouchat a na co se budou dívat.
Modlíme se za ně, za jejich ochranu i moudrost v komunikaci s lidmi, jak v té osobní, tak v té, která se odehrává prostřednictvím sítí. A taky v neposlední řadě, protože máme jako rodiče zodpovědnost za ně před Bohem, neváháme uplatnit rodičovskou autoritu a účty na sociálních sítích ještě s ohledem na věk a riziko nepovolit.