YouTube už přestává být pro mladé. V USA vzniká „intelectual dark web“, lidé starší třiceti let na něm debatují o zásadních kulturních a filozofických tématech – o svobodě projevu, politické korektnosti, LGBT otázkách, technologiích a jejich vlivu na společnost.
Když v roce 1517 vyvěsil Martin Luther svých 95 tezí na nástěnku ve Wittenbergu, reformaci to ještě nespustilo. To, co v nich prohlašoval, nebylo totiž nic tak nového. Říkali to před ním Hus, Viklef a další. Zásadní bylo, že jeho teze někdo vzal a rozmnožil. Byl to první skutečný „virál“ v informační revoluci zvané knihtisk. Lutherovi spisy pak kolovaly známým světem tak rychle, že se v řádu týdnů četly nejen v celé Evropě, ale i na Blízkém východě. Díky knihtisku proto mohl jeden současník v roce 1523 říct: „V hospodě (kde se Lutherovy teze předčítaly) můžete slyšet lepší kázání než v kostele.“ Mimochodem i dnes chodí mnoho křesťanů pro „lepší“ kázání na YouTube.
Nejenže Martin Luther využil informační revoluci, ale zajišťoval „virálnost“ svých spisů něčím, co pozoruji i u dnešních youtuberů. Třeba řízným humorem spojeným s takzvaným YouTube drama, tedy přehnanými reakcemi na jiné youtubery. Například ve spisu proti Hanswurstovi Luther píše: „Jsi vynikající člověk – šikovný, chytrý a zběhlý v Písmu svatém … asi jako kráva lezoucí na strom nebo prasnice při hře na harfu.“
Lidstvo zažilo v podstatě jen čtyři pořádné informační revoluce: papyrus, knihtisk, rádio/TV a internet. Papyrová nám zachovala knihy proroků a spisy Nového zákona. Bez nich bychom dnes neměli Bibli! Knihtisk spustil reformaci církve. Rádio a televize naprosto proměnily celé 20. století. A zajímavé je, že Boží lid vždy tyto revoluce (alespoň ty první dvě) velmi dobře využil k šíření Božího království. V případě třetím, tedy revoluce v podobě rádia/TV, jsme trochu (trochu dost) zaspali. Ale nakonec tu je například TWR a TV Noe. Otázka je, co my a čtvrtá informační revoluce.
Když dnes někdo nadává na sprosté youtubery, pomatené FB skupiny flat-earthtrů (lidí, kteří tvrdí, že Země je placatá) nebo e-maily o tom, že si máte vyřešit rakovinu pitím bazénové chemie (MMS), měl by si vzpomenout na falešná evangelia šířená papyrem, na Marxův Komunistický manifest šířený knihtiskem nebo na nacisty vytvořené pohádky o zlých Židech unášejících děti šířené na rádiových vlnách. Nebo na takový „atentát na kulturu“ jako je Ordinace v růžové zahradě. To poslední je prosím vtip. Tak trochu… Médium znamená z latiny nádoba, například miska. Tu můžeme naplnit vodou, vínem, ale také zvratky a exkrementy. Médium za to nemůže. Internet za to nemůže, YouTube za to nemůže. A jestli vám to vadí, tak zde je před vámi prázdná miska. Žijeme v naprosto přelomové době – jen s malým úsilím můžeme oslovit obrovské množství lidí. A my křesťané světu máme co říci. Kultura už nás nezná. Moje zkušenost je ta, že čím mladší publikům, tím je pole více neorané. Neví, co vlastně v Bibli je, a nechá se rádo oslovit tím, jak se křesťanství dívá na závist, přátelství, vztahy, peníze, smysl života, volný čas atd.
Můj příběh začal vlastně tím, že jsem to už nemohl vydržet – všechny ty stesky na youtubery a naopak ty neuvěřitelné možnosti, které jsem v YouTube viděl. V lednu 2017 jsem založil kanál Etika mezi světy a začal vydávat krátká videa: Co dělat, když mě šikanují? Je to šikana, nebo škádlení? Potom přišla videa o vztazích, pornografii, hraní PC her, o náboženském násilí, dezinformacích, sextingu a kyberšikaně, ale i o smyslu života, smyslu Vánoc a Velikonoc. Mají teď asi dvacet tisíc zhlédnutí, a přitom to jsou videa, kde naprosto natvrdo sděluji dobrou zprávu o Ježíši Kristu!
Tím to ale neskončilo. YouTube už přestává být pro mladé. V USA vzniká „intelectual dark web“, lidé starší třiceti let na něm debatují o zásadních kulturních a filozofických tématech – o svobodě projevu, politické korektnosti, LGBT otázkách, technologiích a jejich vlivu na společnost. Většinou natáčejí za směšných technických podmínek v garáži nebo kanceláři na chytrý telefon nebo webkameru. Například reformovaný pastor dvacetičlenného sboru ze Sacramenta Paul Vanderklay má teď kanál o 10 tisících odběratelích, každý den „skypuje“ s novými lidmi, kteří by normálně o křesťanství nezavadili.
Já jsem se takto osobně setkal s lidmi z brněnské skupiny Efektivních altruistů, youtuberem a doktorem filozofie (a ateistou) Antonínem Dolákem, se kterým jsme už dělali tři živá vysílání (streamy) o zásadních životních otázkách. Videa mají tisíce zhlédnutí.
Možnosti jsou nevídané. Co se stane, když jich jako křesťané nevyužijeme? Nejspíš nic, ale bude to škoda a nejspíš věčná škoda. Přeji vám odvahu do podobných věcí jít. Najděte si lidi, kteří vám v tom pomohou a dají dobrou zpětnou vazbu, ať to není ostuda. Ale nebojme se abrahámovsky vykročit do neznámé „země“. Hospodin je nám stínem po pravici!