Rubrika

Téma

Zranitelná místa mužské duše

Domácí násilí je zpravidla ztotožňováno s násilím na ženách. Statistiky ukazují, že je to do značné míry oprávněné. Více než 80–90 % klientů specializovaných center, která se problematikou násilí zabývají, jsou právě ženy. Nevíme ale, jestli toto číslo skutečně přesně odráží poměr mezi muži a ženami. Obecně platí, že psychologické služby častěji vyhledají ženy. Mužům pravděpodobně více brání stud a pocit, že jsou slaboši, pokud nedokáží svůj problém vyřešit sami. O to více to může platit v případě domácího násilí, kdy je muž obětí. Strach, že ho okolí označí za „podpantofláka“, pokud přizná, že ho jeho partnerka tyranizuje, vede k tomu, že se spíše uzavírá do sebe a problém neřeší.
Téma

Dvojí vězení

Domácí násilí se vyskytuje napříč celou společností – jak v rodinách sociálně slabých, tak v rodinách dobře situovaných, u lidí se základním vzděláním, stejně jako mezi vysokoškoláky.
Téma

Domácí násilí v církvi - Jádrem jsou nefunkční vztahy

Domácí násilí spadá pod hlavičku zneužití moci. Moc pochází od Boha a musí být užívána podle jeho vůle v poddanosti jemu. Jinak se stává nebezpečným nástrojem. V našem padlém světě však každá moc může být zneužita, je-li užívána pro vlastní prospěch bez ohledu na Boží přikázání. Protože Bůh je zastáncem slabých, bude Bůh soudit jakékoli takové zneužití. Jakákoli svévolná nadvláda je v přímém protikladu k Ježíšovu příkladu. Cokoli méně, už ani nemluvě o fyzickém nebo psychickém násilí, je pošpiněním Ježíšova příkladu a zneužitím moci.

Je smutnou skutečností, že se domácí násilí nevyhýbá ani křesťanským rodinám. Je to něco, co každého Ježíšova následovníka musí plnit zármutkem.

Téma

Svoboda nepřijmout Krista

Na bývalé nejvyhlášenější diskotéce jižní Moravy se postupně během podvečera schází téměř 60 dětí a mladých lidí – klubáci, polovedoucí a vedoucí ELIMu. Právě začíná přespávačka v prostorách nově zrekonstruovaných kluboven v centru Letovic.
Téma

Nezvládnutá svoboda

Co všechno může znamenat ztráta svobody pro člověka, který se octne ve vězení, se těžko vysvětluje lidem, kteří něco podobného nezažili na vlastní kůži.
Téma

Staršovstvo CB Litvínov a Český Těšín

Odpovídali místopředseda staršovstva Církve bratrské v Litvínově Hynek Jindra a místopředseda staršovstva a druhý místopředseda Rady CB v Českém Těšíně Tadeáš Filipek.
Téma

Starší sboru Vsetín Maják

Církvi rozumíme jako týmovému sportu, je to jako fotbal nebo hokej. Různí lidé musejí spolupracovat, aby se něco dobrého mohlo povést. Dnes někteří lidé mají církev spíš za individuální sport, kde si jdete zaběhat se sluchátky a nikdo vás u toho moc nevyrušuje. Ale to není církev. A stejně je to i s vedením církve. Není to pro nás otázka jednoho člověka, ale skupiny starších. V případě Majáku to ani nejsou starší na jednom místě, ale na více místech. Musím říct, že mnoho z těchto lidí jsou mí nejbližší přátelé.
Téma

Spolupráce ve staršovstvu sboru Praha-Šeberov

V našem sboru v Praze-Šeberově je staršovstvo šestičlenné, tvoří ho pět starších a kazatel. Vzhledem k tomu, že náš sbor díky Boží milosti roste, jsme už několikrát v minulosti zvažovali personální rozšíření tohoto týmu. Nakonec jsme ale vždy členskému shromáždění navrhli, aby volilo stejný počet. Naší filozofií sborové služby je spíše decentralizace sborové práce.

Pozitiva a úskalí odcházení ze staršovstva

Přijde-li čas odejít, je snazší, když víte, proč jste přišli a kam jdete. Jinými slovy poměr pozitiv a úskalí závisí na motivu, s jakým jste do toho šli. Kdo si chtěl potvrdit status dokonalého křesťana, bude asi odcházet jinak než ten, který do toho šel, protože chce sloužit.
Téma