Prosinec 2018
Masaryk v Pardubicích
100 let Československé republiky v křesťanské škole Noe Sbor Církve bratrské v Pardubicích už od roku 2011 provozuje křesťanskou základní a mateřskou školu. Jedná se o jedinou církevní školu v celém městě i regionu. Posláním školy je kvalitní vzdělávání a výchova dětí v prostředí postaveném na křesťanských hodnotách.
Škola Noe se snaží vyučovat moderními a efektivními metodami, aby žáci byli do učení aktivně zapojeni a učili se skrze zážitky a činnosti. Proto se škola rozhodla u příležitosti výročí 100 let republiky uspořádat projekt První republika.
Žáci i učitelé se přenesli do roku 1918. Do školy přišli v dobovém oblečení nebo v barvách trikolory. Na úvod dne žáci, učitelé i rodiče přivítali ve školní jídelně prezidenta T. G. Masaryka (jeho role se ujal dědeček žáků školy), který přednesl projev za nadšeného volání: „Ať žije republika“. Poté byla pro žáky připravena stanoviště, kde si mohli zatancovat swing, procvičit se v krasopise, zacvičit si s bratrem Tyršem či ochutnat dobroty v prvorepublikové kavárně a mnoho dalšího. Na přípravě akce se podíleli jak učitelé, tak samotní žáci a jejich rodiče.
Z oslavy 100 let republiky ve škole Noe byli návštěvníci i účastníci nadšeni. Ukazuje se, že dělat věci společně a kvalitně je skvělým svědectvím o Bohu. Je dobré, že škola Noe může být světlem pro své město.
Markéta Chmelová zástupkyně ředitelky školy
Semináře s Jakubem Hučínem
Odbor pro manželství a rodinu
Odbor pro manželství a rodinu už druhým rokem připravuje semináře pro pracovníky, kteří buď pastoračně slouží manželským párům a rodinám, nebo se sami chtějí dále vzdělávat. Na loňské užitečné a fundované přednášky psychologa Jeronýma Klimeše navázal letos neméně zajímavý psycholog Jakub Hučín.
S ním jsme se zatím sešli dvakrát a povídali jsme si na téma Sexualita ve vztahu – tedy o čem prožívání sexuality ve vztahu vypovídá, proč nám to třeba nejde, a Věční pomahači, kdy jsme rozebírali, že ne vždy aktivita a snaha vztah posiluje. Mnozí lidé žijící v partnerském vztahu žijí s představou, ať už vědomou, či nevědomou, že čím více budou o okolí pečovat, tím silnější vztahy budou. Jsou pak překvapeni, že je druzí zneužívají nebo k nim naopak mají odpor a označují je za manipulátory. V prosinci, konkrétně 1. 12., nás čeká poslední letošní seminář na téma Blízcí a ti druzí. Budeme přemýšlet nad růzností našich vztahových vzorců – jak je poznáme, proč opakujeme často dysfunkční vzorce a jak se vztahy pracovat. Na sbory přijdou v nejbližších dnech podrobnější informace.
Pro příští rok chystáme další ročník, školit nás po tři soboty během školního roku bude sestra Hana Imlaufová z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny. Témata budou jako obvykle zvolena v návaznosti na rodiny a partnerské vztahy. Jste všichni srdečně zváni.
Jana Matulíková
Modlitba za domov 2018
V neděli 28. října si Česká republika připomněla 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Při této příležitosti pořádala Ekumenická rada církví v ČR ve spolupráci s církvemi a dalšími partnery 12. ročník Modlitby za domov. Tématem byla otázka „Odkud přicházíš a kam jdeš?“ a podtitulem výrok Ježíše Krista „Já jsem ta cesta, pravda i život.“
Cílem ekumenického setkání bylo oslovit nejen věřící z různých církví, ale zejména ty, kteří do církví běžně nechodí. Modlitba za domov se konala v kostele Českobratrské církve evangelické v Praze 2 na Vinohradech, ale sledovat ji mohli i diváci u televizních obrazovek. Setkání mělo charakter koncertu v moderovaném pořadu se zajímavý hosty. Těmi hudebními byli Pavel Šporcl, Jana Šrejma Kačírková, Petr Šporcl a Jaromír Klepáč. Pořadem provázeli Martina Kociánová a Bronislav Matulík.
Historik Petr Blažek v rozhovoru upozornil, že téměř polovinu času prožila naše země v totalitních režimech. To postihlo mnoho jednotlivců i celé skupiny lidí včetně církví a projevuje se to ještě dnes těžkou obnovou duchovního života v našem prostoru. Poučení z chyb minulosti vyzdvihl vrchní zemský rabín Karol Sidon, když vděčně vzpomněl na zvolení Václava Havla za prezidenta koncem roku 1989. Vězeňský kaplan Pavel Kočnar připomněl, že i ve věznicích se lidé proměňují díky víře, a profesor Jan Sokol ukázal na potřebu setkávat se s lidmi, které si člověk sám nevybral.
V závěru předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý promluvil o zájmu Boha o každého člověka, o naději a živém Ježíši Kristu. Přítomní se na závěr ztišili při modlitbě Otče náš.
Aleš Čejka
Podpora čínských křesťanů
V neděli 14. října 2018 odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskutečnilo modlitební shromáždění na podporu čínských křesťanů, kteří v České republice už druhým rokem žádají o azyl kvůli pronásledování ve své vlasti.
Na akci u sochy sv. Václava vystoupil emeritní předseda Ekumenické rady církví a Rady Církve bratrské Daniel Fajfr a pražský pomocný biskup Václav Malý. Součástí setkání byla i modlitba a čtení z Písma, na které navazovalo zapálení svíček jako projev podpory těmto věřícím v obtížné životní situaci.
„Bylo by dobré, kdyby si této situace všimlo více lidí a kdyby pozvedli svůj hlas. Nejsem s to předpovědět, jak se příslušné orgány rozhodnou, ale myslím, že nic nepřekáží tomu, aby se tito příchozí integrovali do naší společnosti,“ řekl k situaci čínských žadatelů o azyl biskup Václav Malý.
Účastníci modlitebního zastavení pod sochou sv. Václava se shodli na tom, že je třeba se modlit za celou situaci a věřit v nezávislé rozhodování soudů v této záležitosti. Řečníci též připomněli, že jsou známy příběhy konkrétních žadatelů a je zjevné, že v jejich zemi jim hrozí reálné nebezpečí.
„Je dobré si uvědomit, jakou máme výsadu, že žijeme ve svobodné zemi, kde můžeme svobodně vyznávat svoji víru. Přáli bychom to stejné těmto bratřím a sestrám, kteří jsou pro svoji víru pronásledování, a proto v naší zemi požádali o azyl,“ dodal ještě připomínku ke smyslu celé akce Jan Jackanič z pracovní skupiny Ekumenické rady církví pro čínské křesťany.
Tisková zpráva ERC