Rubrika

Zápisník

Izrael v době svátků

V Izraeli se lidé nedělí na věřící a nevěřící jako v Čechách. Lidí, kteří nevěří, je v Izraeli zhruba sedm procent a jsou to spíše agnostici – přesněji řečeno lidé, kteří se nehlásí k žádné církvi. V zemi, která je nábožensky tak aktivní jako Izrael, je těžké být úplný ateista. Izrael má 9 milionů obyvatel, z toho 7 milionů Židů a 2 miliony Arabů, převážně muslimů. Křesťanů je mezi Palestinci 150–200 tisíc. Na ty se především v křesťanských kruzích rádo zapomíná – s láskou ke starozákonním bratrům čeští křesťané zapomínají, že jsou tam z obou stran utlačovaní arabští bratři.
Zápisník

Kostel s okny do nebes

V malebné vesničce Orlických hor zvané Neratov poutníky přitahuje barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, unikátní kostel s prosklenou střechou. Láká i křesťany z Církve bratrské a přitáhl letos v létě i mě s několika přáteli – zcela oprávněně.
Zápisník

Izrael na počátku pandemie

Psal se 8. březen 2020 a před námi byl odlet do Izraele. Některé země začínaly pociťovat pandemii koronaviru, ale u nás a v Izraeli to tehdy nebylo tak daleko. Proto jsme s klidem v srdci vyrazili.
Zápisník

To ujedeš!

Ale to přece nemůžeš jet sama, tak já pojedu s tebou,“ prohlásil tatínek a podle mě v tu chvíli ještě moc netušil, do čeho se vlastně „uvrtal“.
Zápisník

Amsterdamské kontrasty

Byli jsme čtyři a chtěli navštívit Dům Anne Frankové, zhlédnout epochální výstavu Rembrandta v Rijskmuseu a stanout tváří v tvář dílu malíře Vincenta van Gogha v muzeu, které prezentuje největší sbírku jeho obrazů na světě.
Zápisník

Slušná lekce

Je to můj poslední týden v Ugandě, z celkem sedmi týdnů, které jsem tam mohl prožít koncem loňského roku. A je to zároveň třetí a poslední den strávený ve městě Lira, kde jsme společně s Joshuou, Alicí a Kennedym prožili požehnaný čas v místní církvi.
Zápisník