Bůh mě učil sloužit tím, co mám

Z letadla jsem vystoupila do zamračeného deštivého rána a překvapilo mě, jaké vedro je, i když prší. Poprvé jsem se ocitla v Nepálu a vůbec v Asii – a chaos ve frontách a cizí jazyk kolem mě značil jenom malé předznamenání kulturního šoku, kterým jsem si měla projít.
Misie

Kde jsi Bože, kde je Tvá moc?

Když se ho farizeové otázali, kdy přijde Boží království, odpověděl jim: „Království Boží nepřichází tak, abyste to mohli pozorovat; ani se nedá říci: ‚Hle, je tu, nebo je tam‘! Vždyť království Boží je mezi vámi!“ Svým učedníkům řekl: „Přijdou dny, kdy si budete toužebně přát, abyste spatřili aspoň jediný ze dnů Syna člověka, ale nespatříte.“ Lk 17,20–22
Slovo

První noc na srbské půdě

Jeden vojín od druhé setniny se střelil neopatrností do ramene. Já chci být velmi opatrný, nechci svévolně k úrazu přijíti. Každá střela na mne mířená, je řízena Všemohoucím, a podle Jeho vůle se vše stane a ani ten jediný vlas s hlavy mé nespadne bez vůle Boží.
Válečný deník

Pravda a lež

Váš otec je ďábel a vy chcete dělat, co on žádá. On byl vrah od počátku a nestál v pravdě, poněvadž v něm pravda není. Když mluví, nemůže jinak než lhát, protože je lhář a otec lži. (Jan 8,44)
iNform

Odpor proti zlu

Neměli bychom jako křesťané „nastavit druhou tvář“, „být činitelé pokoje“ atd.?
iNform

Církve v ČR jako jeden hlas

Představitelé křesťanství, židovství, islámu a dalších náboženství se obrací otevřeným dopisem na náboženské představitele v Rusku, aby se zasadili o zastavení války na Ukrajině
iNform

Saul prorokem

Všichni z lidu, kdo ho znali z dřívějška, když viděli, že prorokuje spolu s proroky, říkali jeden druhému: „Co se to s Kíšovým synem děje? Což také Saul je mezi proroky?“ 1 Sam 10,11
Slovo

Rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem

Fotograf a grafik Kryštof Novák odjel v roce 2015 na misii na Ukrajinu. S humanitární organizací Chuť pomáhat byl poblíž fronty a rozdával chléb, nasazoval okna v nemocnici a organizoval dětské tábory. V reportáži vzpomíná na tři týdny služby v zemi, která je dnes opět ve válce.
Reportáže

Recept na štěstí

Nedávno jsem četl následující historku. Kdysi se na jakéhosi rabína obrátil jistý muž v dopise zhruba v tomto duchu. „Rabíne, potřebuji vaši pomoc. Jsem v hluboké depresi. Modlím se, ale útěchu nenalézám. Plním náboženské příkazy, ale nic při tom necítím. Jsem na pokraji svých sil.“
P.S.

Jednoduše být s Ježíšem

Vytvoření místnosti, kde se lidé v hodinových intervalech střídali v modlitbě, se stalo roznětkou pro vznik modlitebního mezicírkevního hnutí 24-7 Prayer. Modlitby 24-7 se živelně rozšířily do více než 100 zemí světa a své působiště mají už přes 15 let i v Česku.
iNform

Tolerance cizího utrpení je nakažlivá

Na konci ledna se v médiích objevila zpráva, že v Paříži zemřel 85letý švýcarský fotograf René Robert. Na jedné z procházek se mu zatočila hlava, upadl a sám z chodníku neměl sílu vstát. Po devíti hodinách mu zavolal záchranku nějaký bezdomovec, ale muž už byl natolik prochladlý, že nakonec zemřel. Světem obdivované velkoměsto. Lidé tam kolem něj chodili devět hodin, a nikdo mu nepomohl.
Téma

Modla jménem Tolerance

Jsme pod tlakem. Myslím zejména jako křesťané, kteří chtějí vychovat děti ve víře. Jsme členy čím dál menší sociální skupiny uvnitř naší společnosti. Máme jiné názory, jiný hodnotový žebříček, žijeme jiné náboženství než naše okolí. Vliv světa sílí také díky novým technologiím. Často přemýšlím, jestli nám křesťanům role outsiderů přísluší, ale je to realita, které se nelze vyhnout. Jak mám ale na ni svoje děti připravit?
Téma

Toleranční patent 1781

Když se císař Josef II. po smrti své matky Marie Terezie v roce 1780 plně ujal vlády, bylo v mnohém ohledu zřejmé, že země habsburské monarchie doslova volají po změnách v mnoha společenských oblastech. Bylo třeba pokračovat v dřívějším reformním kurzu a prohloubit jeho dopady do života celé společnosti. Při všech reformních krocích byl pak nový panovník motivován sledováním zájmu státu a centralizace monarchie. Sám sebe ostatně i při všem svém absolutisticko-centralizačním úsilí Josef II. vnímal jako prvního státního úředníka.
Téma