Jsme šafrán!

Je první květnový čtvrtek, teploty se ještě rozhodně jarním neblíží a na zahradě pražské Invalidovny sedí kolem stolu v kroužku členové iniciativy Místní místním. Ta se v hlavním městě snaží pomáhat lidem bez domova a v nouzi.
Reportáže

Uprostřed války

„Hospodin dává svému lidu sílu, Hospodin žehná svůj lid pokojem,“ ocitoval závěr 29. žalmu izraelský armádní představitel krátce před počátkem současné války. Žijeme už v Izraeli více než čtvrt století, takže to není první a asi ani poslední válka, kterou tu prožíváme.
Glosy

Úcta je alfa a omega

A co když jo – co když se fakt všecko změní? Co když o ni přijdu? Jedna malá bulka… Pavel si naplno uvědomil, co pro něj Blanka znamená. Jak moc mu na ní záleží – a kolik by toho mohl ztratit.
Rodina – příběhy

Bůh je dobrý pastýř

Začínala noc. Stáli tam, u tátovy postele, všichni čtyři a Hele se neodbytně vracela myšlenka: Je to nachystané. Tohle jsi Bože, zorganizoval Ty. Slyšel jsi moji modlitbu. Máma ani nikdo jiný z Heliny rodiny dneska do nemocnice přijet nemohli. Tak tam byli sami – se svojí vírou a s Bohem. Jen oni čtyři – Hela, Jirka a jejich dvě dospívající děti. Mohli se modlit.
Rodina – příběhy

Nemám člověka

Když Ježíš spatřil, jak tam leží, a poznal, že je už dlouho nemocen, řekl mu: "Chceš být zdráv?" Nemocný mu odpověděl: "Pane, nemám nikoho, kdo by mě odnesl do rybníka, jakmile se voda rozvíří. Než se tam sám dostanu, jiný mě předejde." Ježíš mu řekl: "Vstaň, vezmi lože své a choď!“ Jan 5,6–8
Slovo

Samuel, nebo démon?

Žena se ho zeptala: „Koho ti mám přivolat?“ Odvětil: „Přivolej mi Samuela.“ 1 Sam 28,11
Hovory nad Biblí

Celorepubliková pieta v centru Prahy

Rok od prvního úmrtí na koronavirus v Česku, v pondělí 22. března 2021, se na pražském Staroměstském náměstí objevilo namalovaných 25 tisíc křížů. Za celou akcí stojí iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Z náměstí se během pár hodin spontánně stalo vzpomínkové místo pro desítky, možná stovky lidí, kteří se tam alespoň symbolicky přišly rozloučit se svými blízkými.
Reportáže

HORKÁ TÉMATA II. - Informační chaos

Sledujeme tiskové konference vlády, pak je porovnáme s oficiálním textem na webu a zjistíme, že je leccos jinak. Nasloucháme vyjádřením odborníků, co by se mělo dělat pro zastavení pandemie, jenomže epidemiologové typu Prymuly, Flegra nebo Konvalinky se neshodnou. Žijeme v mediálním světě, jsme zaplaveni takovým množstvím informací, že se v nich nemůžeme vyznat. Odhaduje se, že lidé před dvě stě lety za celý život zpracovávali stejné množství zpráv, s jakým se dnes vyrovnává člověk za dva měsíce. I křesťané přidávají do globálního guláše množství protichůdných názorů. Jak se v tom všem vyznat? Odpověď nám naznačí kazatel a předseda Rady Církve bratrské David Novák.
Téma

HORKÁ TÉMATA II. - Úzkosti naší doby

Nelze srovnávat stresy lidí za nacismu, v době komunistické totality nebo nyní, kdy se zastavil svět pod tlakem pandemie. Úzkosti mobilizují lidské síly, ale nesmí přesáhnout únosnou mez. Ztráta zaměstnání, přijmu a ztráta sociálních kontaktů děsí všechny. Chybějící doteky, objetí a oční kontakt nenahradí aplikace Zoom ani sociální sítě. Co může křesťanství nabídnout vedle psychoterapie a farmaceutických výrobků? Na to odpoví psychoterapeutka Ráchel Bícová.

HORKÁ TÉMATA II. - Polyamorie

Společnost šokoval film V síti o predátorech zneužívajících na internetu nezletilé děti. V rámci jeho prezentace vzbudila pozornost herečka Tereza Těžká. S jejím jménem se v médiích začalo skloňovat slovo polyamorie. Žije v pětiúhelníku vztahů se třemi muži a jednou ženou a mnohé to fascinuje. S tématem polyamorie jsem se setkal už dříve prostřednictvím básnířky a feministky Magdaleny Šipky, která prožila zklamání v manželství a nyní žije se dvěma muži. Prezentuje se jako teoložka, má proto větší přesah do církve než zmíněná herečka. Zeptali jsme se Marka Váchy, křesťana, biologa a kněze, jehož oborem je také etika, co o polyamorii soudí.
Téma

HORKÁ TÉMATA II. - Apokalypsa

Pozornost odedávna přitahují lidé, kteří vědí, mají jasné odpovědi a odhalují tajemství. Zvláště v neblahých časech se rychle objevují proroci. Známý francouzský lékař zvaný Nostradamus žil v 16. století, ale lidé se dodnes v jeho verších snaží identifikovat přítomnost. I Komenský v časech třicetileté války naslouchal vizionářům Drabíkovi a Poniatowské. Dnes mnozí vzhlížejí ke knize Zjevení, hledají v ní odpovědi na pandemickou ránu a naslouchají eschatologickým výkladům například Sergeje Miháľa. Jak na apokalyptické cítění doby odpovídá religionista Zdeněk Vojtíšek?
Téma