Autor

Eva Čejchanová

Každý rok čelím jiné výzvě

Vždycky s úsměvem, plná energie, otevřená pro Boží plány a jeho překvapení, akční. K tomu, aby se na chvíli zastavila a ohlédla, ji člověk musí přinutit. Jana Macková jako provozní ředitelka ČEA pracuje s lidmi zvučných jmen a jako misionářka s chudými dětmi v indickém Biháru.
Rozhovory

Člověk se zlomí dřív, než si myslí

Měl jít v rodinných šlépějích jako učitel, ale jeho cesta k učitelství vedla přes zločiny. Podplukovník ve výslužbě Tomáš Tesárek vzpomíná na zahraniční mise, mluví o lidskosti, kterou nemáme pod kontrolou, i o Bohu a jeho spravedlnosti.
Rozhovory

Narodil jsem se v Nazaretě

Nasri Karram (1955) Narodil se v Nazaretě arabským křesťanům. Pracoval v cestovním ruchu a ve zdravotnictví. Studoval katolickou teologii a judaismus. Má tři děti a jednoho vnuka.
Rozhovory

Z akcí mládeže se vracím šťastná

Ježíšův dotek jí jako teenagerovi změnil život. Pak ji Bůh poslal pracovat s mladými – šla, i když se jí nechtělo. A věnuje se jim skoro třicet let – stala se z ní uznávaná vedoucí a mládež je její radostí. O letech nejen v mládeži mluví Dita Frantíková, odbornice na chetitštinu na FF UK a máma čtyř dětí.
Rozhovory

Zpíváním zachycuji střípky Krista

Když se zaposloucháte do jeho zpěvu, slyšíte hlas výjimečného profesionála. Když se zaposloucháte do jeho textů, překvapí vás jejich jednoduchá, vtipná genialita. A když se s ním zastavíte a zaposloucháte se do jeho slov, je vám dobře. Protože Pavel Helan, zpěvák a bavič, je jako jeden z vás.
Rozhovory

Moc sebenaplňujícího se proroctví

Na konci šedesátých let minulého století pojmenovali a popsali Robert Rosenthal a Lenor Jacobson zvláštní jev. Vedl je k tomu objev, který učinili v experimentu na jedné základní škole. Ve stručnosti: Žákům rozdali testy a učitelům řekli, že se jedná o testy IQ a studijních předpokladů. Pak vybrali průměrné žáky, ale jejich učitelům řekli, že se jedná o žáky nadprůměrné. Učitelé k nim najednou začali přistupovat jinak – věnovali jim více pozornosti, povzbuzovali je, často je chválili. Toto chování vyvolalo v daných žácích sebedůvěru, dodalo jim motivaci – a následně opravdu vedlo k tomu, že začali dosahovat nadprůměrných výsledků. Princip sebenaplňujícího se proroctví, tzv. Pygmalion efekt, platí u lidí všeobecně – vyskytuje se i na pracovišti a v jiných kolektivech nezávisle na věku.
Téma

Tady jsem, pošli mne

Neuvěřitelný příběh, jak si pankáče a bagristu přitáhl Bůh k sobě, aby ho provedl cestou ošetřovatele, kazatele evangelia a nakonec i europoslance, vypráví v rozhovoru jeho hlavní aktér, slovenský kazatel Branislav Škripek.
Rozhovory

Bible mě fascinuje

Měl se věnovat politickým vědám, ale začal si přivydělávat psaním do novin a nějak se to zvrtlo… Známý český publicista, novinář, spisovatel a moderátor Jan Fingerland se do povědomí křesťanské obce dostal především svým projektem Předvařená Bible.
Rozhovory

Záchranná síť

Známou pravdou je, že fyziologickou reakcí zdravého organizmu na akutní stres (akutní nebezpečí, s nímž se musí vypořádat) je buď útěk, nebo boj. Obě tyto varianty vyžadují extrémní nasazení jak psychických, tak fyzických sil a organizmus v té chvíli přepne do „poplachové reakce“, jakéhosi krizového módu, zajišťujícího mobilizaci zdrojů.
Rodina – příběhy

A potom se to začalo dít

Bůh ho poslal s dobrou zprávou mezi ty nejposlednější a on šel. Nebojí se rozbitých lidí z ulice a trochu se bojí dávat vizím formu slov. Vidí jednání živého a mocného Boha ve zničených životech. Jmenuje se Marek Húšť a přátelé mu říkají Mefo.
Rozhovory

Od drog k pochodům pro Ježíše

„Dneska bych byl mrtvý,“ říká Jiří Kročák o svém způsobu života předtím, než ho nápis o Ježíši na jednom billboardu vytáhl z tramvaje a změnil mu život. Teď pomáhá takovým, jakým sám byl.
Rozhovory

Ukrajinský paradox

Z Ukrajiny odjíždím s pocitem, že je tam mnohem bezpečněji, než jsme si mysleli před pár dny, a zároveň s mnohem větším strachem o lidi, kteří tam zůstali, protože už je známe, protože to ohrožení je reálné a protože už vím, že jestli něco přiletí, tak nestihnou utéct.
Glosy

Vam Bog pomagae!

Stojíme v kroužku, držíme se za ruce a s očima zavřenýma a srdcem nasměrovaným k Bohu prosíme o ochranu a přijímáme požehnání našich blízkých a staršího sboru. Jsme vysláni na cestu. Za sebou máme auto naložené humanitární pomocí a v přihrádce průvodní dopis – pozvání církve v Dnipru na východě Ukrajiny. Před sebou skoro dva tisíce kilometrů. Více než polovina z toho vede po území, na kterém zuří válka.
Reportáže

Děti mocného Krále

Tonda pozoroval svou manželku a věděl, že se děje něco zásadního. Zlatka se zarazila u otevřených dveří vychovatelny s pozdravem na rtech a zlomek vteřiny zírala na ženu, která se tam bavila s její bývalou vychovatelkou. Anita! Hovor ustal, chvíli na sebe v náhle napjaté atmosféře jen tiše hleděly. Uteklo mnoho let, ale poznaly se. Zlatka udělala první krok. Došla k ženě a podala jí ruku. Měla v sobě čisto.
Rodina – příběhy