Autor

David Novák

Svědomí

Jedním z pomyslných fíkových listů je, že se začneme skrývat za tvrzení, že to či ono jsme sice udělali, ale nemohli jsme jinak, protože jsme skutek vykonali v něčím jménu. Jinými slovy někdo jiný je za moje chování zodpovědný.
Téma

Odpor proti zlu

Neměli bychom jako křesťané „nastavit druhou tvář“, „být činitelé pokoje“ atd.?
iNform

Recept na štěstí

Nedávno jsem četl následující historku. Kdysi se na jakéhosi rabína obrátil jistý muž v dopise zhruba v tomto duchu. „Rabíne, potřebuji vaši pomoc. Jsem v hluboké depresi. Modlím se, ale útěchu nenalézám. Plním náboženské příkazy, ale nic při tom necítím. Jsem na pokraji svých sil.“
P.S.

Misie versus falešná tolerance

Je jistě dobrým trendem, že mnozí křesťané se snaží o dialog s příslušníky jiných náboženství nebo těmi, kteří se považují za ateisty. Tento trend otupuje různá napětí, která často vznikají z nedostatku komunikace a z toho plynoucích předsudků. Tento fakt by nás ale neměl vést k rezignaci na evangelizaci a už vůbec bychom si neměli vnutit názor, že přesvědčovat někoho o křesťanské víře je výrazem netolerance. Pochopitelně je třeba to dělat slušně, inteligentně, citlivě. Zároveň rezignovat na misii v rámci jakési falešně definované tolerance znamená vzdát se jádra křesťanství.
Téma

HORKÁ TÉMATA II. - Informační chaos

Sledujeme tiskové konference vlády, pak je porovnáme s oficiálním textem na webu a zjistíme, že je leccos jinak. Nasloucháme vyjádřením odborníků, co by se mělo dělat pro zastavení pandemie, jenomže epidemiologové typu Prymuly, Flegra nebo Konvalinky se neshodnou. Žijeme v mediálním světě, jsme zaplaveni takovým množstvím informací, že se v nich nemůžeme vyznat. Odhaduje se, že lidé před dvě stě lety za celý život zpracovávali stejné množství zpráv, s jakým se dnes vyrovnává člověk za dva měsíce. I křesťané přidávají do globálního guláše množství protichůdných názorů. Jak se v tom všem vyznat? Odpověď nám naznačí kazatel a předseda Rady Církve bratrské David Novák.
Téma

Identita a vnitřní krása

Když slyším slovo krása, vybaví se mi to, co přitahuje můj zrak a sluch. Krásný může být obraz, příroda, postava, stejně tak i hudba, báseň, kniha atd. Zároveň normy krásy se mění podle času a kultury. To co je v jedné kultuře nebo dějinné epoše vnímáno jako krásné, může být v jiné kultuře či epoše být vnímáno jako ošklivé. A zřejmě vždy bude předmětem diskusí, jaké zvolit měřítko, abychom mohli objektivně o něčem říci, že je to krásné.
Téma

Jazyk

Slova mají moc a někdy tuto realitu bereme na lehkou váhu.
P.S.

Zdravý organismus rodí nové potomky

Každá církev se potřebuje obnovovat nebo jinak řečeno neustále reformovat. Má neměnný základ a poslání, ale formy se musí měnit tím, jak se mění výzvy doby. Jedna z možností, jak se zdraví organismu, který se jmenuje církev, může projevit, je skrze porod dalšího sboru nebo sborů. Jakkoli jsem si vědom nejrůznějších úskalí zakládání nových sborů (nakonec každý porod v sobě nese rizika a bolí), pokusím se popsat důvody, proč zakládání sborů a stanic má smysl. V druhé části ukážu na možné porodní nebo po-porodní bolesti.
Téma

Cesta na ostří nože

Článek výborně shrnuje dvě krajní pozice přístupu k Písmu. Zároveň si ale čtenář na konci může říct něco ve smyslu: A co já s tím, já musím řešit praktičtější věci. Jenže opak je pravdou. Oba dva směry mají hluboké dopady na životy jak jednotlivců, tak sborů. Proč? Protože oba dva extrémy nesprávně pracují s Písmem. Je-li Písmo základ našeho života a víry, pak špatné základy pokrucují i naše životy.
Téma