Nemám člověka

Když Ježíš spatřil, jak tam leží, a poznal, že je už dlouho nemocen, řekl mu: "Chceš být zdráv?" Nemocný mu odpověděl: "Pane, nemám nikoho, kdo by mě odnesl do rybníka, jakmile se voda rozvíří. Než se tam sám dostanu, jiný mě předejde." Ježíš mu řekl: "Vstaň, vezmi lože své a choď!“ Jan 5,6–8
Slovo

Samuel, nebo démon?

Žena se ho zeptala: „Koho ti mám přivolat?“ Odvětil: „Přivolej mi Samuela.“ 1 Sam 28,11
Hovory nad Biblí

Celorepubliková pieta v centru Prahy

Rok od prvního úmrtí na koronavirus v Česku, v pondělí 22. března 2021, se na pražském Staroměstském náměstí objevilo namalovaných 25 tisíc křížů. Za celou akcí stojí iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Z náměstí se během pár hodin spontánně stalo vzpomínkové místo pro desítky, možná stovky lidí, kteří se tam alespoň symbolicky přišly rozloučit se svými blízkými.
Reportáže

HORKÁ TÉMATA II. - Informační chaos

Sledujeme tiskové konference vlády, pak je porovnáme s oficiálním textem na webu a zjistíme, že je leccos jinak. Nasloucháme vyjádřením odborníků, co by se mělo dělat pro zastavení pandemie, jenomže epidemiologové typu Prymuly, Flegra nebo Konvalinky se neshodnou. Žijeme v mediálním světě, jsme zaplaveni takovým množstvím informací, že se v nich nemůžeme vyznat. Odhaduje se, že lidé před dvě stě lety za celý život zpracovávali stejné množství zpráv, s jakým se dnes vyrovnává člověk za dva měsíce. I křesťané přidávají do globálního guláše množství protichůdných názorů. Jak se v tom všem vyznat? Odpověď nám naznačí kazatel a předseda Rady Církve bratrské David Novák.
Téma

HORKÁ TÉMATA II. - Úzkosti naší doby

Nelze srovnávat stresy lidí za nacismu, v době komunistické totality nebo nyní, kdy se zastavil svět pod tlakem pandemie. Úzkosti mobilizují lidské síly, ale nesmí přesáhnout únosnou mez. Ztráta zaměstnání, přijmu a ztráta sociálních kontaktů děsí všechny. Chybějící doteky, objetí a oční kontakt nenahradí aplikace Zoom ani sociální sítě. Co může křesťanství nabídnout vedle psychoterapie a farmaceutických výrobků? Na to odpoví psychoterapeutka Ráchel Bícová.

HORKÁ TÉMATA II. - Polyamorie

Společnost šokoval film V síti o predátorech zneužívajících na internetu nezletilé děti. V rámci jeho prezentace vzbudila pozornost herečka Tereza Těžká. S jejím jménem se v médiích začalo skloňovat slovo polyamorie. Žije v pětiúhelníku vztahů se třemi muži a jednou ženou a mnohé to fascinuje. S tématem polyamorie jsem se setkal už dříve prostřednictvím básnířky a feministky Magdaleny Šipky, která prožila zklamání v manželství a nyní žije se dvěma muži. Prezentuje se jako teoložka, má proto větší přesah do církve než zmíněná herečka. Zeptali jsme se Marka Váchy, křesťana, biologa a kněze, jehož oborem je také etika, co o polyamorii soudí.
Téma

HORKÁ TÉMATA II. - Apokalypsa

Pozornost odedávna přitahují lidé, kteří vědí, mají jasné odpovědi a odhalují tajemství. Zvláště v neblahých časech se rychle objevují proroci. Známý francouzský lékař zvaný Nostradamus žil v 16. století, ale lidé se dodnes v jeho verších snaží identifikovat přítomnost. I Komenský v časech třicetileté války naslouchal vizionářům Drabíkovi a Poniatowské. Dnes mnozí vzhlížejí ke knize Zjevení, hledají v ní odpovědi na pandemickou ránu a naslouchají eschatologickým výkladům například Sergeje Miháľa. Jak na apokalyptické cítění doby odpovídá religionista Zdeněk Vojtíšek?
Téma

HORKÁ TÉMATA II. - Skepse z politiků

Politická reprezentace téměř na všech úrovních po léta ztrácí respekt. Stačí sledovat prezidenty Klause a Zemana – postrádají úctu k oponentům a nezakrytě opovrhují lidmi. O hradní kamarile a mluvčím hlavy státu ani nemluvě. Vláda vedená premiérem s jeho poradci zmateně mění svá rozhodnutí a nezvládá pandemickou krizi. Poslanci v parlamentu předvádějí komediální výstupy často za hranou slušnosti. Příklady politiků ovlivňují chování celé společnosti. Obrátili jsme se proto na zkušeného novináře Daniele Rause, aby nám se skepsí z české politiky pomohl.
Téma

HORKÁ TÉMATA II. - Smrt všudypřítomná

Počítá se každý mrtvý. Za loňský rok v Česku zemřelo téměř o 17 tisíc lidí víc než v roce předešlém, což je patnáctiprocentní nárůst. Podobně vysoký procentní nárůst byl v Čechách jen v roce 1945, kdy končila druhá světová válka. Když píši tyto řádky, blíží se počet zemřelých s covidem ke 30 tisícům. Není proto divu, že se lidé musí vyrovnávat se smrtí více než dřív. A to není snadné ani pro člověka věřícího v Boha. Svědčí o tom lékař Milič Světlík, který slouží umírajícím v hospici. Poskytl nám autentickou zkušenost i křesťanskou odpověď na fenomén smrti.
Téma

Duch synovství

„Nepřijali jste přece Ducha otroctví, abyste opět propadli strachu, nýbrž přijali jste Ducha synovství, v němž voláme: Abba, Otče! Tak Boží Duch dosvědčuje našemu duchu, že jsme Boží děti. A jsme-li děti, tedy i dědicové, dědicové Boží, spoludědicové Kristovi; trpíme-li spolu s ním, budeme spolu s ním účastni Boží slávy.“ (Římanům 8,15-17)
Slovo

Strach otvírat citlivá témata

Je lepší některá témata v církvi raději vůbec neotevírat, nebo je naopak žádoucí ochranitelské tendence překonat a nebát se konfliktů? Mohou dnes rozličné názory na ordinace žen, na stvoření, predestinaci, tisícileté království, homosexualitu a další rozdělit naše sbory? Uneseme pluralitu názorů, aniž bychom se navzájem posílali do horoucích pekel?
Diskuse