Nejtěžší je obnova důvěry

Na počátku nevěry mezi křesťanskými manžely stojí velmi často ztráta vztahu s Bohem, absence společných modliteb, čtení Písma. Manželé spolu nesdílí své touhy a potřeby, nenaplňují citové potřeby toho druhého. Ztrácí se intimní blízkost, pomalu vzniká odcizení. Signály, že s jedním z partnerů není něco v pořádku, zůstávají dlouhodobě přehlíženy.
Rodina – příběhy

Potřebujeme mluvit s Bohem

Khaki džínová bunda, rozčepýřená šedivá kštice, laskavé oči. Vypadá trochu unaveně, ale uvolněně a z jeho chování a celé osobnosti sálá pro okolí nesmírně příjemný vnitřní pokoj. Je cele soustředěn na toho, s kým mluví. Pete Greig, pastor Emmaus Rd. v anglickém Guildfordu, zakladatel celosvětového hnutí Modlitby 24-7 a spisovatel, přijel do Prahy jako hlavní řečník konference Jak slyšet Boží hlas.
Rozhovory

Spasená Ukrajina

Před únorem 2022 jsme znali muže z Ukrajiny, kteří tu pracovali, aby uživili svoje rodiny kdesi daleko. Teď jsou doma a bojují – a sem před válkou utekly jejich ženy. Ale nesedí a nelitují se. Stojí na pódiu a zpívají. „Bože, jsi živý… a živá bude Ukrajina.“ Melodie je v moll, člověku se svírá srdce.
Kultura

Sloužíme V.I.P. rodinám

Začalo to v kuchyni, museli si sami najít funkční cestu, nemají jistý plat a denně kolem sebe vidí umírat lidi. Přesto říká, že dělá práci snů. Bohumila Urbanová, ředitelka domácího hospice Nablízku v Lysé nad Labem, vypráví o krásných lidech, o hlubokém smyslu doprovázení, o pokoji, o síle lásky v rodinách.
Rozhovory

Člověk se zlomí dřív, než si myslí

Měl jít v rodinných šlépějích jako učitel, ale jeho cesta k učitelství vedla přes zločiny. Podplukovník ve výslužbě Tomáš Tesárek vzpomíná na zahraniční mise, mluví o lidskosti, kterou nemáme pod kontrolou, i o Bohu a jeho spravedlnosti.
Rozhovory

Bible o přátelství

Přátelství je „hodnotou svého druhu“, napsal teolog Bonhoeffer z nacistického vězení příteli. „Na rozdíl od manželství nebo příbuzenství se netěší žádným uznaným právům“ ani není na rozdíl od manželství či státní moci založeno Božím přikázáním; přece však patří k člověku. Je jako „květy chrpy v obilném poli“, jako závan z říše svobody, jež obklopuje lidské povinnosti.

Bible o přátelství mluví zřídka, a když ano, pak jaksi mimoděk (výjimkou je kniha Sírachovcova z širšího kánonu některých církví).

Téma

Opravdová ekumena

Probouzím se do zataženého, mírně deštivého Štědrého dne. Letos je to jeden z těch „nedělních“ Štědrých dnů, které nám kalendář čas od času přináší. Dnešní dopoledne tedy nebudu trávit běžnými předvánočními úkony. Jde se totiž do shromáždění.
Reportáže

Bratr pro doby soužení

Přátelství je zvláštní věc. Vzácná. Kolik má člověk přátel? Těch opravdových, skutečných? Nikdo neřekne, že mnoho, ale někdo možná řekne, že žádného. Mít celoživotního přítele je skutečný dar. Já sám mám tři, a jednoho, kterého jsem měl, jsem ztratil. Nevzpomíná se mi na to lehce.
Téma

Nejlepší vedoucí je Ježíš

Sedím v plném autě směr Hradec Králové a venku prší. Na Global Leadership, i když se v ČR jedná už o čtrnáctý ročník, jedu poprvé. Bude to kombinovaný formát promítaných přednášek a vstupů živého moderování a chval. Pořizování nahrávek jakéhokoli druhu může znamenat vyhazov. Kromě drobné nervozity z novinářské výzvy, kterou tyto parametry znamenají, je mou hlavní emocí zvědavost
Reportáže

Pokoj o Vánocích

A hned tu bylo s andělem množství nebeských zástupů a takto chválili Boha: Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj mezi lidmi; Bůh v nich má zalíbení. (L 2,13n)
Slovo

Narodil jsem se v Nazaretě

Nasri Karram (1955) Narodil se v Nazaretě arabským křesťanům. Pracoval v cestovním ruchu a ve zdravotnictví. Studoval katolickou teologii a judaismus. Má tři děti a jednoho vnuka.
Rozhovory

Ani žabičkáři, ani konzumáři – A Rocha (čti A Roša)

Pojďte chvilku se mnou – do sauny: z kamen jde horko a stoupá pára, ale přítomní chlapi rudnou a dýmají i hněvem – nadávají na Green Deal a nesmyslná opatření. Jsou to inženýři z konstrukce a nad povinným start-stop systémem do aut kroutí hlavou: výroba takového motoru je dražší a ekologicky náročnější, motor bude mít nižší životnost a benzín to ušetří možná ve velkoměstských zácpách, ale v běžném provozu sotva. Takže to je přece nakonec proti přírodě, a ne pro přírodu. Zatracení ekologové! A pak ti blázni, co se přilepují na silnice a polévají obrazy rajčatovým protlakem. Ekoteroristé to jsou, žabičkáři – žáby jsou pro ně přednější než lidi. Chrání kdejakou havěť, a lidi jsou pro ně škodná.
Téma

Z akcí mládeže se vracím šťastná

Ježíšův dotek jí jako teenagerovi změnil život. Pak ji Bůh poslal pracovat s mladými – šla, i když se jí nechtělo. A věnuje se jim skoro třicet let – stala se z ní uznávaná vedoucí a mládež je její radostí. O letech nejen v mládeži mluví Dita Frantíková, odbornice na chetitštinu na FF UK a máma čtyř dětí.
Rozhovory

Ve velkém procentu si lidé lidsky nesednou

Prevalence netriviálních psychiatrických diagnóz v populaci je cca 30 %. To platí jak pro tchyně, tak pro snachy. Tedy mnoho vztahů mezi snachou a tchyní je zatíženo nějakou psychopatologií včetně psychopatií čili poruch osobnosti. To platí i pro vztahy s biologickými rodiči. Z uvedeného čísla totiž prostou statistikou vyplývá, že dítě má 51% pravděpodobnost, že bude mít alespoň jednoho rodiče s netriviální psychiatrickou diagnózou.
Rodina – příběhy

Válka a nejistota z budoucnosti

Narodil jsem se na Ukrajině ve městě Mariupol. Můj otec je Rus a matka Ukrajinka. Co si pamatuji, nikdy jsme neměli problémy s tím, že jsme mluvili rusky. Nikdo nikdy neporušil práva rusky mluvících Ukrajinců. Jsem si jist, že polarizace ukrajinské společnosti začala po zapojení Ruska do vnitřních záležitostí Ukrajiny. Před konfliktem na Ukrajině jsem moc nepřemýšlel o tom, kdo jsem – Rus, nebo Ukrajinec. Po ruské invazi se ale zformovala moje ukrajinská identita.
Téma