Dvojí vězení

Domácí násilí se vyskytuje napříč celou společností – jak v rodinách sociálně slabých, tak v rodinách dobře situovaných, u lidí se základním vzděláním, stejně jako mezi vysokoškoláky.
Téma

Domácí násilí v církvi - Jádrem jsou nefunkční vztahy

Domácí násilí spadá pod hlavičku zneužití moci. Moc pochází od Boha a musí být užívána podle jeho vůle v poddanosti jemu. Jinak se stává nebezpečným nástrojem. V našem padlém světě však každá moc může být zneužita, je-li užívána pro vlastní prospěch bez ohledu na Boží přikázání. Protože Bůh je zastáncem slabých, bude Bůh soudit jakékoli takové zneužití. Jakákoli svévolná nadvláda je v přímém protikladu k Ježíšovu příkladu. Cokoli méně, už ani nemluvě o fyzickém nebo psychickém násilí, je pošpiněním Ježíšova příkladu a zneužitím moci.

Je smutnou skutečností, že se domácí násilí nevyhýbá ani křesťanským rodinám. Je to něco, co každého Ježíšova následovníka musí plnit zármutkem.

Téma

Očkování

Očkování proti covidu-19: ano, nebo ne? Lze v tomto tématu najít společnou řeč?
Diskuse

Děti

Bůh je jedinou motivací nevzít si život. Ale bolest je k neunesení.
Svědectví

Mobilizace

Ležel na půdě jednoho starého domu mezi věcmi, na které celá léta, spíše desetiletí nikdo nesáhl. Zapomenutý, zaprášený, tichý. Víc než stoletý svědek jedné války a jedné hluboké a pevné víry. Deník. „Pane, buď mojí silou,“ píše se v něm. Josef Šťastný z Vickovic, syn kazatele Jana Šťastného, mladý otec dvou dětí, člen Svobodné reformované církve (dnešní Církve bratrské), naplnil jeho stránky každodenním svědectvím o prvních měsících války. Té, o které si všichni vojáci na frontě i jejich rodiny daleko od nich mysleli, že skončí do Vánoc. Války, která nejenže do Vánoc neskončila, ale později dostala název velká – a ještě později, když se rozhořel další, ještě horší válečný konflikt podobných rozměrů, se do historie zapsala jako první světová. Války, která na čtyři roky vzala rodinám 70 milionů otců a synů, z nichž 10 milionů už se nikdy nevrátilo. Stránky deníku však přináší svědectví nejen o době velkého utrpení, ale i velké Boží síly. Jsou svědectví, která by neměla zůstat tichá. Toto je jedno z nich. Z originálního rukopisu ho pro časopis Brána přepsali potomci rodiny Šťastných.
Válečný deník

Svědectví života

„Milovaní, prosím vás jako cizince a přistěhovalce: zdržujte se tělesných žádostí, které vedou boj proti duši; veďte dobrý život mezi pohany, aby v tom, v čem vás pomlouvají jako zločince, uviděli vaše dobré skutky a oslavili Boha v den navštívení.“ 1Pt 2,11
Slovo

Na misijní lodi

Natanael vyrostl v Kanadě v křesťanské rodině a přijal Ježíše, když byl velmi mladý. Církevní aktivity, biblické tábory a skupiny mládeže byly součástí jeho výchovy.
Misie

Pětirublovka

Kráčím po náměstí a koukám, něco barevného leží na zemi. Pětirublovka.
Glosy

Svoboda nepřijmout Krista

Na bývalé nejvyhlášenější diskotéce jižní Moravy se postupně během podvečera schází téměř 60 dětí a mladých lidí – klubáci, polovedoucí a vedoucí ELIMu. Právě začíná přespávačka v prostorách nově zrekonstruovaných kluboven v centru Letovic.
Téma

Nezvládnutá svoboda

Co všechno může znamenat ztráta svobody pro člověka, který se octne ve vězení, se těžko vysvětluje lidem, kteří něco podobného nezažili na vlastní kůži.
Téma

Žralok grónský a dlouhý život

„Která zvířata žijí nejdéle? Chladné arktické vody v tuto chvíli brázdí žraloci, kteří pamatují třicetiletou válku a možná i Williama Shakespeara. Jedná se o žraloky grónské, nejdéle žijící obratlovce a jedny z nezáhadnějších žraloků.“
Glosy